top of page

Naujienos

Search

9 įdomūs faktai, padėsiantys suprasti paauglį.


Būtinai perskaitykite šį tekstą, jei esate ar kada nors būsite paauglio tėvais. 🙂

Sakoma: mažas vaikas - maža problema, didelis vaikas - didelė problema. Manau, kad tai iš esmės yra mūsų suaugusiųjų nežinojimo rezultatas.

Auginant mažylius turime aiškias užduotis: priglausti, pamaitinti, rūpintis higiena, sūpuoti, skaityti pasakas, linksmintis ir tt .Tačiau nėra paprastų receptų bendraujant su paaugliu.

Sužinokite dažnai pasitaikančius devynis faktus apie paauglio elgesį arba savijautą:


1. Negalite pakęsti staigių paauglio emocinių protrūkių, einančių iš kraštutinumų į kraštutinumus, nuo verksmo iki įniršio, nuo liūdesio iki susijaudinimo? Žinokite, kad jo smegenys dabar yra kaip statybų aikštelė.

Brendimas yra posūkio taškas gyvenime, kai susiformuoja nervinis ryšys. Dėl šios priežasties, o ne dėl blogos valios, paauglys dažnai negali kontroliuoti savo refleksų ir padidina emocinį reaktyvumą. Kiekvieną kartą, kai jis šaukia, kad jūsų nekenčia, nepriimkite to asmeniškai, nesureikšminkite ir nesipiktinkite.


2. Negalite suprasti, kodėl jis staiga nutolo nuo jūsų ir savo draugus laiko prioritetu. Žinokite, kad dabar jam yra hipersocializacijos laikotarpis: jis kuria savo tapatybę ir tampa nepriklausomas. „Kaip integruotis į grupę“ jam yra prioritetas. O tai, kad jis gali viską mesti ir bėgti pas draugus, arba rašyti ar kalbėtis su jais valandų valandas telefonu, o su jumis kalba tik puse žodžio, yra normalu.


3. Manote, kad paaugliui jūsų nebereikia ir jam visiškai nerūpi jūsų nuomonė? Klystate. Nors jūsų santykiai įtempti, jam reikia jūsų meilės ir dėmesio ir jis atsižvelgia į jūsų nuomonę, nors apsimeta, kad taip nėra. Kaip rašo I. Filliozat:

„Nors jaučiame, kad jie mus atstumia, užtikrintumas, kad jie visada gali mumis pasikliauti, leis jiems pradėti užkariauti pasaulį.“

Tačiau neverskite savo paauglio su jumis bendrauti jėga. Stenkitės būti prieinamas, kai jis to tikisi. Taip, tai gali varginanti: kodėl paauglys turi spręsti, kada bendrauti, o ne mes? Bet mes esame tėvai, o ne vaikai.


4. Manote, kad jums sunku būti paauglio tėvu? Žinokite, kad jam daug sunkiau. Paauglystės laikotarpis lyginamas su tapatybės krize. Pokyčiai, vykstantys paauglio kūne ir galvoje, jam yra labai skausmingi, jis jaučiasi pasimetęs, išsigandęs, nesupranta savo jausmų, o kai papildomai jaučia suaugusių žmonių žvilgsnius, atodūsius ir verkšlenimus, kupinus nepritarimo ir užuominų, kad jis yra keistuolis, jam dar sunkiau.


5. Manote, kad jūsų paauglys yra paklydęs, jis visai jūsų neklauso ir nedaro nieko, ko prašote, tada pažiūrėkite į save: gal turite problemų su kontrole? Ir jūs vis dar elgiatės su juo kaip su mažyliu? Arba tiesiog negalite susitvarkyti su tuo, kad buvote nuošalyje, jaučiatės nereikalingi ir užuot susitelkę ties savo reikalais, prisirišote prie savo paauglio ir gyvenate jo gyvenimą?


6. Manote, kad nubausdamas paauglį jis kažka padarys, žinokite, kad tai turės tik akivaizdų poveikį: tai suteiks mums tėvams iliuzinį jausmą, kad galime kontroliuoti. Kaip rašo I. Filliozat:

„Jei paauglys puikuojasi netinkamu elgesiu, tai reiškia, kad jis kovoja su tam tikra problema. Bendros jo problemų sprendimo paieškos bus naudingos visoms suinteresuotoms šalims “.

Daug geriau kalbėtis ir kartu nustatyti taisykles bei jų pažeidimo pasekmes.

Be to, yra dar viena bausmė, būtent vadinamoji blogo berniuko efektas: bausmė pažadina kolegų pripažinimą ir pagarbą! Paauglys sulaužė draudimą, prieštaravo savo tėvams - dėl to jis įgyja griežto vaikino ar panelės herojės statusą ir žadina pagarbą aplinkai . Į tai atsižvelkite baudžiant vaikus.


7. Manote, kad jūsų vaikui trūksta empatijos, žinokite, kad tai yra biologinių jo kūno pokyčių rezultatas.

Kognityvinė empatija, t.y. gebėjimas atsistoti į kito žmogaus vietą, priklauso nuo centrinės prefrontalinės žievės ir padidėja mergaitėms nuo 13 metų, o berniukams - ne anksčiau kaip 15 metų! Šio gebėjimo vystymosi pabaiga ateina tik 21 metų amžiaus.

Kita vertus, emocinė empatija, t.y. gebėjimas patirti kito žmogaus jausmus, yra susijusi su limbine sistema. 13-16 metų berniukams užuojautos jausmas mažėja dėl padidėjusios testosterono sekrecijos. Įdomu tai, kad, kaip rodo tyrimai, 15–18 metų berniukai, artimai palaikantys ryšį su tėvu, gali geriau įsijausti į kito žmogaus situaciją.


8. Manote, kad muzikos klausymas atliekant namų darbus ar mokantis jį vargina, žinokite, kad tai yra visiškai priešingai, tai padeda susikaupti.

Tai susiję su tuo, kad dėl priekinės žievės pertvarkymo, norint išlaikyti koncentraciją iš paauglio reikia daug daugiau pastangų nei iš mūsų, o norint išlaikyti motyvaciją, pvz., atlikti užduotį, ji turi skatinti atlygio sistemą ir sumažinti streso lygį.


9. Manote, kad visiška netvarka paauglio kambaryje reiškia, kad jis turi sutrikimą, žinokite, kad tai yra jo būdas pabrėžti savo nepriklausomybę ir jam geriau maištauti tokiu būdu, nei, pavyzdžiui, vartojant narkotikus. Nustatykite vieną dieną per savaitę bendram paauglio ir savo kambario valymui (žinoma, jis turėtų tai padaryti pats), o likusias dienas leiskite jam gyventi taip, kaip jis nori, ir jaustis šeimininku savo kambaryje.


Pabaigoje, įsiminkite, kad ne kariaujant, o palaikant ir stengdamiesi suprasti paauglio būseną, galėsite sukurti gerus santykius su savo vaiku. Paauglystė tai tik gyvenimo laikotarpis.

292 views0 comments

Comments


bottom of page